Cea de-a 49-a editie a celui mai tare festival de gen din Europa si-a desemnat castigatorii.
Iata-i, cu copy-paste de pe siteul oficial:
Award for Best Feature Length Film: SWISS ARMY MAN, by Daniels
Special Jury Award: THE AUTOPSY OF JANE DOE, by André Øvredal
Award for Best Director (sponsored by Gas Natural Fenosa): Yeong Sang-ho, for TRAIN TO BUSAN
Award for Best Actress: Sennia Nanua, for THE GIRL WITH ALL THE GIFTS
Award for Best Actor (sponsored by Autolica – Mercedes Benz): Daniel Radcliffe, for SWISS ARMY MAN
Award for Best Screenplay: Jeremy Slater, for PET
Award for Best Special Effects: Jung Hwang-su, for TRAIN TO BUSAN
Award for Best Cinematography: Hong Kyung-pyo, for THE WAILING
Grand Audience Award (sponsored by La Vanguardia): THE HANDMAIDEN, by Park Chan-wook
Award for Best Short Film in the Official Fantàstic Selection
CURVE, by Tim Egan
Special mention goes to LIMBO, by Konstantina Kotzamani
José Luis Guarner Award (Critics Jury)
THE NEON DEMON, by Nicolas Winding-Refn
Citizen Kane Award for Best Up-and-Coming Director
Julia Ducournau, for GRAVE (RAW)
Carnet Jove Jury Award for Best Feature Length Film
GRAVE (RAW), by Julia Ducournau
Special mentions go to THE LURE, by Agnieszka Smoczynska and SWISS ARMY MAN, by Daniels
Noves Visions ONE
UNDER THE SHADOW, by Babak Anvari
Special mention goes to PREVENGE, by Alice Lowe
Noves Visions PLUS
A DRAGON ARRIVES, by Mani Haghighi
Special mention goes to ARE WE NOT CATS, by Xander Robin
Award for Best Short Film Noves Visions Small Format: LA FEMME ET LE TGV, by Timo Von Gunten
Panorama Fantàstic
I AM NOT A SERIAL KILLER, by Billy O’Brien
Òrbita
LO CHIAMAVANO JEEG ROBOT, by Gabriele Mainetti
Focus Àsia
THE WAILING, by Na Hong-jin
Special mention goes to DEAREST SISTER, by Mattie Do
Anima’t
Award for Best Feature Length Film: YOUR NAME, by Makoto Shinkai
Award for Best Short Film: DARREL, by Marc Briones and Alan Carabantes
Midnight X-Treme
IT STAINS THE SANDS RED, by Colin Minihan
Brigadoon
ARCANA, by Jerónimo Rocha
Méliès d’Argent
Award for Best Feature Length European Film SOFC 49: GRAVE (RAW), by Julia Ducournau
Award for Best European Short Film SOFC 49: DAWN OF THE DEAF, by Rob Savage
Blood Window
1974, by Victor Dryere
SGAE Nova Autoria Awards
Award for Best Screenplay: EN LA AZOTEA, by Miguel Casanova and Damià Serra
Award for Best Direction-Production: CABEZA DE ORQUÍDEA, by Violeta Blasco, Germán Andrés López, Carlotta Napolitano, Angélica Sánchez and Claudia Zegarra
Award for Best Original Music: ROGER, by Jan Fité
IV Film Screenplay Writing Laboratory Award: LOS INVITADOS, by Carla Guimarães